• Publix Weekly Freebies & Deals (4/27-5/3 or 4/28-5/4)

    Sorry, this deal has expired.

    Never miss another deal! Sign up for updates!

    publix-roundup (1)

    Deals starts 4/27. Listed below are the best deals for the week of 4/27-5/3 (or 4/28-5/4 for some) at Publix. All prices listed vary by store and region.

    Food

    $10-$50 Gas Card edited

    $10 Off The Purchase of One $50 Gas Card with a Grocery Purchase of $50 or more
    (in-ad coupon, x5/1)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Thomas’ Bagels (6 count) = $4.49
    Use (2) $0.55/1 Thomas Bagels Product (Ss 2/7, x5/7) = -$1.10
    Final Price: $1.70 each or $3.39 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Smart Balance Spread (2 pk) = $3.35
    (or 13 or 15 tub or Spray (8 oz))
    Use (2) $0.75/1 Smart Balance Buttery Spread (SS 3/13, x4/30) = -$1.50
    Final Price: $0.93 each or $1.85 for both

    (Buy One Get One Free)
    (Build You Own BOGO Item)

    ► Buy (2) Cobblestone Bread Co. Brooklyn Rye = $2.99
    (24 Whole Grains and Seeds, Complete Wheat, Million Dollar White, or Knead for Seed Wheat, 18 oz)
    Use (2) $0.55/1 Cobblestone Bread Co. Bread = -$1.10
    Final Price: $0.95 each or $1.89 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Kraft Mayonnaise (30 oz) = $5.49
    (or Miracle Whip Dressing)
    Use (2) $0.50/1 Kraft Mayo (SS 3/20, x5/15) = -$2.00*
    (or use $0.50/1 Kraft Miracle Whip Dressing (SS 3/20, x5/15))
    Final Price: $1.75 each or $3.49 for both
    *after coupon(s) double

    Sargento Shredded Cheese (5-8 oz)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Sargento Shredded Cheese (5-8 oz) = $4.19
    Pay: $4.19
    Submit receipt for $0.50 cash back from Ibotta
    (Sargento Shredded Cheese, x4/28)
    Final Price: $1.85 each or $3.69 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Honey Nut Cheerios Cereal (17 oz) = $4.45
    (or Cheerios or Multigrain Cheerios (18 oz), Lucky Charms (16 oz) or Cinnamon Toast Crunch (20.25 oz))
    Use (1) $1/2 Cheerios Cereals = -$1.00
    (or use $1/2 General Mills Big G Cereals)
    Final Price: $1.73 each or $3.45 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Eight O’Clock Coffee (11-12 oz) = $6.71
    Use (2) $1.50/1 Eight O’Clock Coffee (11 oz+) = -$3.00
    (or use $1/1 Eight O’Clock Coffee)
    (or use $1.50/2 Eight O’Clock Coffee Bags (SS 2/21, x4/30))
    Final Price: $1.86 each or $3.71 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Nabisco Honey Maid Grahams (7-14.4 oz) = $4.19
    (or Grahamfuls, or Original Grahams, or Go Bites)
    Use (1) $0.75/2 Honey Maid Grahams (SS 4/10, x5/21) = -$0.75
    Final Price: $1.72 each or $3.44 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Arnold Country or Extra Grainy Bread = $4.29
    (24 oz)
    Use (2) $0.55/1 Arnold Sliced Bread Product (SS 2/7, x5/7) = -$1.10
    (or use $0.55/1 Arnold Bread Product (SS 3/6, x6/30))
    Final Price: $1.60 each or $3.19 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Gorton’s Fish Fillets or Sticks = $4.65
    Use (2) $1/1 Gorton’s Seafood Item (SS 4/24, x7/29) = -$2.00
    (or use $1/2 Gorton’s Seafood Item)
    Final Price: $1.33 each or $2.65 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Lavazza Ground Coffee = $8.99
    (8 or 8.8 oz can or 12 oz bag)
    Use (2) $2/1 Lavazza Product = -$4.00
    (zip code 10001)
    Final Price: $2.50 each or $4.99 for both

    ► 10 for $10 Oscar Mayer Lunchables (2.25-4.4 oz)

    ► 2 for $3 Grape Tomatoes

    ► 10 for $10 Hass Avocados

    $1.00 Publix Green Beans edited

    ► $1 Publix Green Beans

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Old El Paso Dinner Kit (8.4-15.2 oz) = $3.99
    Final Price: $2 each or $3.99 for both
    OR
    ► Buy (6) Old El Paso Dinner Kit (8.4-15.2 oz) = $11.97
    (Two for $3.99)
    Use (2) $1/3 Old El Paso Products = -$2.00
    (or use $1/3 Old El Paso Products (SS 4/17, x6/11))
    Final Price: $1.66 each or $9.97 for all 6
    *Plus, you can earn $1.00 cash back from SavingStar when you buy three packages of Old El Paso Products. (x4/30)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Crystal Light Drink Mix (10 or 12 qt) = $3.59
    Use (1) $1/2 Crystal Light Liquid/Powder Mixes (SS 4/10, x5/28) = -$1.00
    Final Price: $1.30 each or $2.59 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Pop-Secret Premium Popcorn =$5.29
    Final Price: $2.65 each or $5.29 for both
    OR
    ► Buy (6) Pop-Secret Premium Popcorn =$15.87
    (Two for $5.45)
    Use (2) $1.50/3 Pop-Secret Popcorn = -$3.00
    Final Price: $2.15 each or $12.87 for all 6

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Pepsi Products (6 pk, 16.9 oz) = $4.65
    Final Price: $2.33 each or $4.65 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Hershey’s Nuggets Chocolate = $4.29
    (10.5 or 12 oz)
    Final Price: $2.15 each or $4.29 for both
    OR
    ► Buy (6) Hershey’s Nuggets Chocolate = $12.87
    (10.5 or 12 oz) (Two for $4.29)
    Use (2) $1.50/3 Hershey’s Chocolate Products (SS 4/10, x6/5) = -$3.00
    Final Price: $1.65 each or $9.87 for all 6

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Pepperidge Farm Cookies (7.2-8.6 oz) = $3.49
    (Crispy, Soft Baked, or Soft Dessert)
    Final Price: $1.75 each or $3.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Quaker Popped Rice Snacks (6.06-7.04 oz) = $2.99
    Final Price: $1.50 each or $2.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Breakstone Sour Cream (16 oz) = $1.99
    Final Price: $1 each or $1.99 for both

    Tostitos Salsa

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Tostitos Salsa (15.5 oz) = $2.87
    Final Price: $1.44 each or $2.87 for both

    (Buy One Get One Free)
    (Build You Own BOGO Item)

    ► Buy (2) Snapple Tea (64 oz) = $2.60
    Final Price: $1.30 each or $2.60 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Oh Boy! Oberto Jerky (3 or 3.25 oz) = $6.49
    (or Chicken Strips)
    Final Price: $3.25 each or $6.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Armour Meatballs (11 or 14 oz) = $4.99
    (Original, Italian, Turkey, or Beef)
    Final Price: $2.50 each or $4.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Duncan Hines Signature Cake Mix = $2.89
    (or Classic Cake Mix, 15.25-16.5 oz)
    Final Price: $1.45 each or $2.89 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Green Giant Vegetables (4 pk) = $4.59
    Final Price: $2.30 each or $4.59 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Near East Rice (4.7-10 oz) = $2.29
    (or Taboule, Couscous, Quinoa)
    Final Price: $1.15 each or $2.29 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Valley Fresh 100% Natural Chicken Breasts = $3.45
    (in Water, with Rib Meat (10 oz))
    Final Price: $1.73 each or $3.45 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Mezzetta Peppers = $3.59
    (or Pepperoncini or Italian Mix Giardiniera (16 oz))
    Final Price: $1.80 each or $3.59 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Rotel Tomatoes (10 oz) = $1.49
    Final Price: $0.75 each or $1.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) College Inn Light & Fat Free Chicken Broth = $3.59
    (50% Less Sodium or Chicken or Beef (48 oz))
    Final Price: $1.80 each or $3.59 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Quaker Chewy Granola Bars = $3.09
    (or Big Chewy or Dipps, 6.1-7.4 oz)
    Final Price: $1.55 each or $3.09 for both

    Quaker Instant Oatmeal (9.8-15.1 oz)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Quaker Instant Oatmeal (9.8-15.1 oz) = $3.63
    Final Price: $1.82 each or $3.63 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Delimex Taquitos (21.5-24 oz) = $5.99
    (or Beef & Cheddar Rolled Tacos or Beef Tamales)
    Final Price: $3 each or $5.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Bird’s Eye Vegetables (7.5-25.9 oz) = $4.49
    (or Cob Corn (12 count))
    Final Price: $2.25 each or $4.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Klondike Ice Cream Treats (11-27 oz) = $4.65
    Final Price: $2.33 each or $4.65 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) PhillySwirl Italian Ice (13.2-21 oz) = $3.49
    (or Frozen Fruit Bars or Icee or SoBe Lifewater Frozen Bars)
    Final Price: $1.75 each or $3.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Ore-Ida Bagel Bites (7-14 oz) = $4.85
    (Breakfast or Snack)
    Final Price: $2.43 each or $4.85 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Monterey Gourmet Foods Ravioli Pasta = $4.49
    (8 oz)
    Final Price: $2.25 each or $4.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Party-Tizers Dippin’ Chips (5 oz) = $3.79
    Final Price: $1.90 each or $3.79 for both

    publix shrimp edited

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Publix Medium White Shrimp = $14.99
    (Easy-to-Peel, Frozen, Farmed, 41-50 per pound)
    Final Price: $7.50 each or $14.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Publix Premium Mussels (16 oz) = $5.99
    (Farm-Raised, Frozen)
    Final Price: $3 each or $5.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► $7.49/lb Publix GreenWise Chicken Breasts, Boneless, Skinless

    (Buy One Get One Free)
    ► $3.09/lb Publix GreenWise Chicken Drumsticks or Thighs

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Save Me San Francisco Pinot Noir Wine = $12.39
    (750 ml)
    Final Price: $6.20 each or $12.39 for both

    ► 3 for $11 Hillshire Farm Lunch Meats (7-9 oz)

    ► $4.99 Tyson Chicken Nuggets or Tenders or Patties; or Country Fried Steak or Steak Fingers, Breaded, Fully Cooked (20.5-32 oz)

    ► $4.99 Perdue Simply Smart Chicken Breast Tenders or Nuggets, Breaded, Gluten Free; or Cutlets or Nuggets: Lightly Breaded (18 or 20 oz)

    ► 3 for $10 Tropicana Pure Premium Orange Juice
    (or Ruby Red Grapefruit or Trop50 Juice Beverage, 59 oz)

    ► $0.88 Gatorade Thirst Quencher or G2 Low Calorie Electrolyte Beverage (32 oz)

    ► Buy (3) Uncle Ben’s Ready Rice (8.5 or 8.8 oz) @3 for $5
    (or Long Grain & Wild Rice or Flavored Grains (6 or 6.2 oz))
    Use (1) $1/3 Uncle Ben’s Brand Rice = -$1.00
    Final Price: $1.33 each or $4 for all 3

    ► Buy (1) Bird’s Eye Voila! Skillet Meal (21 oz) = $3.50
    Use (1) $1/1 Bird’s Eye Voila! Variety (SS 4/24, x6/24) = -$1.00
    Final Price: $2.50

    egg beaters edited

    ► 2 for $6 Egg Beaters (15 or 16 oz)

    ► 10 for $10 Dannon Greek Yogurt (5-5.3 oz)

    ► 10 for $10 Knorr Sides (3.8-5.9 oz)

    Personal Care

    no nonsense edited

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) No Nonsense Liner (1 pair) = $3.69
    Final Price: $1.85 each or $3.69 for both

    (Buy One Get One Free)
    (Build You Own BOGO Item)

    ► Buy (2) Suave Body Wash (12 oz) = $2.19
    Final Price: $1.10 each or $2.19 for both

    ► $1.00 off Purchase of Listerine Mouthwash (1L)
    Related coupons:
    $1/1 Listerine Mouthwash
    $0.75/1 Listerine Mouthwash (1L+)
    $1/1 Listerine Adult Mouthwash/Healthy White Product (SS 4/3, x5/29)

    ► $2.00 off Purchase of Neutrogena Products
    (0.47-12 oz or 24-60 ct, 2 pk, 25 ct, or Kit)
    Related coupons:
    $2/2 Neutrogena Naturals Products (SS 4/17, x6/5)
    $1/1 Neutrogena Cosmetic Item (SS 3/6, x5/12)

    ► Buy (1) Gold Bond Ultimate Lotion (13-14.5 oz) = $6.99
    Use (1) $1/1 Gold Bond Ultimate Cream/Lotion = -$1.00
    Final Price: $5.99

    ► 30% off Nexxus Hair Care Products (0.9-33.8 oz)

    Tampax Pearl Tampons

    ► Buy (2) Tampax Pearl Tampons @$3.99/ea = $7.98
    (16 or 18 ct or Always Infinity or Radiant Pads(14-18 ct))
    Use (1) $3/2 Tampax Pearl/Radiant Tampons (RP 4/17, x4/30) = -$3.00
    (or use $2.50/2 Tampax Pearl Products (18 ct+))
    (or use $1.50/2 Always Pads and/or Liners)
    Final Price: $2.49 each or $4.98 for both

    Household

    Tide-Pods-Gain-Flings

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Lysol Bathroom Cleaner (28 or 32 oz) = $4.29
    (or Disinfectant Mildew Remover with Bleach)
    Use (1) $0.50/2 Lysol Products = -$1.00*
    Final Price: $1.65 each or $3.29 for both
    *after coupon(s) double

    ► Buy (1) Tide Pods Detergent (26 or 35 ct) = $9.99
    (or Gain Flings)
    Use (1) $2/1 Tide Pods (23 ct+) = -$2.00
    (or use $2/1 Gain Flings (31 ct+))
    Final Price: $7.99 ($0.23 per load)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Scripto Aim ‘n Flame II Lighter = $3.49
    (Multi-Purpose, 1 count)
    Final Price: $1.75 each or $3.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Hefty EZ Foil Pans (1 or 2 count) = $1.99
    Final Price: $1 each or $1.99 for both

    quilted northern edited

    ► $5.99 Quilted Northern Unscented Bathroom Tissue
    (Ultra Soft & Strong or Ultra Plush, Double Rolls (12 rolls))

    ► 25% off Kingsford Charcoal Briquets, The Original, with Mesquite, with Hickory, with Applewood Sweet and Smoky Flavor, or Instant Match Light Charcoal Briquets (11.6-15.4 lb)

    Baby

    huggies diapers

    ► Buy (2) Huggies Diapers @$19.99/ea = $39.98
    (42-180 count)
    $7.00 off when you buy two Huggies Diapers = -$7.00
    Use (2) $2/1 Huggies Diapers = -$4.00
    And use (2) $2/1 Huggies Diapers Publix coupon = -$4.00
    (42-180 ct, or Pull-Ups, or Goodnites; Health & Beauty Flyer)
    Final Price: $12.49 each or $24.98 for both
    (as low as $0.07 per diaper)

    ► 5 for $5 Earth’s Best Organic Baby Food or Puree or Fruit Yogurt Smoothie
    (3.1-4.2 oz)

    Pets

    Purina Tidy Cats Cat Litter (8.5 lb)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Purina Tidy Cats Cat Litter (8.5 lb) = $12.99
    (Clumping: Lightweight for Multiple Cats Regular or Glade or Lightweight Immediate Odor Control)
    Use (2) $3/1 Purina Tidy Cats Lightweight Clumping Litter = -$6.00
    (RP 1/31, x4/30)
    Final Price: $3.50 each or $6.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Purina Cat Chow Cat Food (3.15 lb) = $5.65
    (or Kitten Chow)
    Use (2) $1/1 Purina Cat Chow (SS 2/21, x5/31) = -$2.00
    Final Price: $1.83 each or $3.65 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Pedigree Dentastix Snack Food for Dogs = $4.00
    (5-6.7 oz, or Jumbone (6.34-7.4 oz)
    Use (1) $1/2 Pedigree Treats for Dogs = -$1.00
    (or use $1/2 Pedigree Treats Products)
    Final Price: $1.50 each or $3 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Milk-Bone Large Dog Snacks = $7.99
    (For Dogs 50-100 lbs, 64 oz or Flavor, For Small & Medium Size Dogs (60 oz))
    Final Price: $4 each or $7.99 for both

    Health & Medicine

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Publix Indoor & Outdoor Allergy Relief = $9.49
    (14 count)
    Final Price: $4.75 each or $9.49 for both

    Be the first to comment More Publix Deals

    Money Saving Deals

    More Money Saving Deals

    Free Stuff

    Click here for more Free Stuff

    Coupons

    Click here for more Coupons

    Tips

    Click here for more Tips

    Online Deals

    Click here for more Online Deals
    Connect with us!
    Snapchat YouTube Instagram Facebook Twitter Pinterest
    Back to top