• Publix Weekly Freebies & Deals (3/2-3/8 or 3/3-3/9)

    Sorry, this deal has expired.

    Never miss another deal! Sign up for updates!

    publix-roundup (1)

    Deals starts 3/2. Listed below are the best deals for the week of 3/2-3/8 (or 3/3-3/9 for some) at Publix. All prices listed vary by store and region.

    Food

    snacksharesave

    Save $5 with your purchase of $20 purchase or more on select items listed below (savings will come off automatically). (3/3-3/9)
    Save an additional $5 with your purchase of $20 purchase or more with your Skip the Clip Digital coupon. Click here for the details. (2/11-3/9)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) International Delight Coffee Creamers (16 oz) = $2.19
    Use (2) $1/1 International Delight Creamer = -$2.00
    And use (1) $1/2 International Delight Creamers Publix coupon = -$1.00
    (Happy Valentines Flyer, x3/4)
    Final Price: Free + $0.81 Moneymaker

    ► Buy (1) Yoplait Plenti Greek Yogurt (4-5.5 oz) = $1.00
    (or Oatmeal Meets Yogurt)
    Use (1) $0.35/1 Yoplait Plenti Greek or Oatmeal Meets = -$0.70*
    Final Price: $0.30
    *after coupon(s) double

    ► Buy (1) Fruttare Frozen Fruit & Milk Bar = $2.50
    (or Ice Bars, 10.8-12 oz)
    Use (1) $2/1 Fruttare Product Publix coupon = -$2.00
    Final Price: $0.50

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Honey Nut Cheerios (10.9-14.1 oz) = $3.73
    Use (2) $0.50/1 Honey Nut or Medley Crunch Cheerios = -$2.00*
    (or use $1/2 Genereal Mills Big G Cereals)
    (or use $1/3 General Mills Big G Cereals (SS 2/21, x4/2))
    Final Price: $0.87 each or $1.73 for both
    *after coupon(s) double
    *Plus, you can earn $0.50 cash back from SavingStar when you buy one box of Honey Nut Cheerios or Honey Nut Medley Crunch cereal. (x3/31)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Lucky Charms Cereal (11.5-13 oz) = $3.23
    Use (1) $0.50/1 Lucky Charms Cereal = -$2.00*
    Final Price: $0.62 each or $1.23 for both
    *after coupon(s) double

    orville redenbacher popping corn

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Orville Redenbacher’s Popping Corn = $5.25
    (6 count or Minis, 10 or 12 count, or 30 oz jar)
    Use (1) $1.50/2 Orville Redenbacher’s Pop Corn (SS 1/17, x3/20) = -$1.50
    (or use $1/2 Orville Redenbacher’s Pop Corn (SS 1/17, x3/20))
    Final Price: $1.88 each or $3.75 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Arnold Whole Grains Bread (24 oz) = $4.29
    (or Grains & More)
    Use (2) $0.55/1 Arnold Sliced Bread Product (SS 1/3, x3/31) = -$1.10
    (or use $0.55/1 Arnold Sliced Bread Product (SS 2/7, x5/7))
    Final Price: $1.60 each or $3.19 for both

    (Buy One Get One Free)
    (True BOGO)

    ► Buy (2) Atkins Entree (5.5-9 oz) = $3.99
    Use (1) Buy 1 Atkins Product Get 1 Free = -$3.99
    (or use $1/1 Atkins Frozen Product (SS 2/28, x5/31))
    Final Price: Free
    OR
    (NOT True BOGO)
    ► Buy (2) Atkins Entree (5.5-9 oz) = $3.99
    Use (1) Buy 1 Atkins Product Get 1 Free = -$2.00
    (or use $1/1 Atkins Frozen Product (SS 2/28, x5/31))
    Final Price: $1.00 each or $1.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Daisy Cottage Cheese (14 or 16 oz) = $2.99
    (or Sour Cream)
    Use (2) $0.50/1 Daisy Brand Cottage Cheese = -$2.00*
    (or use $0.75/1 Daisy Squeeze Sour Cream (SS 1/31, x3/27))
    Final Price: $0.50 each or $0.99 for both
    *after coupon(s) double

    BOGO Vlasic Bold Spicy

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Vlasic Bold & Spicy Pickles = $2.99
    (or Ovals, Midgets, Gherkins, or Stackers (16-32 oz)
    Use (2) $1/1 Vlasic Bold & Spicy Pickles = -$2.00
    (or use $1/2 Vlasic Pickles, Peppers, or Relish (SS 1/24, x3/15))
    Final Price: $0.50 each or $0.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Wholesome Organic Cane Sugar (32 oz) = $5.09
    Use (2) $1/1 Wholesome Brand Product = -$2.00
    Final Price: $1.55 each or $3.09 for both

    ► Buy (1) Eggland’s Best Eggs (Large; 18 ct) = $3.50
    Use (1) $0.50/1 Eggland’s Best Eggs (RP 1/31, x4/30) = -$1.00*
    (or use $0.75/1 Eggland’s Best Eggs (RP 1/31, x4/30))
    Final Price: $2.50 (Reg. $4.49)
    *after coupon(s) double

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Assorted Gorton’s Fish Sticks or Fillets = $6.49
    (or Portions (18.2-24.5 oz), Smart & Crunchy (15.2 oz), Extra Large Fillets (10 oz), or Popcorn Shrimp (14 oz))
    Use (2) $1/1 Gorton’s Seafood Product = -$2.00
    Final Price: $2.25 each or $4.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Smithfield Boneless Ham Steak (8 oz) = $3.59
    Use (1) $1/2 Smithfield Anytime Favorites Ham (SS 1/24, x3/20) = –$1.00
    Final Price: $1.30 each or $2.59 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Florida’s Natural Orange Juice (59 oz) = $3.99
    Final Price: $2.00 each or $3.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Snackwell’s Vanilla Cookies (20.4 oz) = $6.49
    Use (2) $1/1 Snackwell’s Snack = -$1.00
    Final Price: $2.75 each or $5.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) DiGiorno Pizza (17.2-33.3 oz) = $6.99
    Final Price: $3.50 each or $6.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Publix Deli Goat Cheese Log (4 oz) = $3.29
    Final Price: $1.65 each or $3.29 for both

    new england freshly ground coffee edited

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) New England Freshly Ground Coffee = $7.69
    (9-12 oz)
    Final Price: $3.85 each or $7.69 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Publix Medium Cooked Shrimp = $21.99
    (41-50 per pound; 24 oz)
    Final Price: $11.00 each or $21.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Publix Premium Mussels (16 oz) = $5.99
    Final Price: $3.00 each or $5.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Mama Lucia Meatballs (14-20 oz) = $5.99
    Final Price: $3.00 each or $5.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Up to $3.49/lb Publix Honeydew Chunks

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Weight Watchers Snacks (4.4-5.7 oz) = $3.59
    Use (2) $0.55/1 WW Sweet Baked Goods (RP 1/24, x4/30) = -$1.10
    Final Price: $1.25 each or $2.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Bertolli Organic Extra Virgin Olive Oil = $9.99
    (17 oz; Extra Light or Pure)
    Final Price: $5.00 each or $9.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Ragu Pasta Sauce (16-24 oz) = $2.55
    Final Price: $1.28 each or $2.55 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) PAM Cooking Spray (5 oz) = $4.29
    (No-Stick Simply Coconut Oil, Organic Olive Oil, or Organic Canola Oil; or No-Stick No Cholesterol Canola Oil (8 oz))
    Final Price: $2.15 each or $4.29 for both

    Ocean Spray Juice Cocktail (101.4 oz) bogo 5.59 edited

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Ocean Spray Juice Cocktail (101.4 oz) = $5.59
    (or 100% Juice Blend)
    Final Price: $2.80 each or $5.59 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Brookside Dark Chocolate Fruit & Nut Bar = $1.50
    (1.4 oz)
    Final Price: $0.75 each or $1.50 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Kraft Macaroni & Cheese Dinner = $1.75
    (5.5-7.3 oz)
    Final Price: $0.88 each or $1.75 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) College Inn Broth (32 oz) = $2.69
    Final Price: $1.35 each or $2.69 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Cinnamon Toast Crunch Cereal (16.2 oz) = $3.83
    Use (1) $1/2 select General Mills Cereals = -$1.00
    Final Price: $1.42 each or $2.83 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Kellogg’s Fruit Flavored Snacks = $2.99
    (or Fruity Snacks, 7-8 oz)
    Final Price: $1.50 each or $2.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Uncle Ben’s Converted Rice (5 lb) = $7.57
    Final Price: $3.79 each or $7.57 for both
    Related coupons:
    $1/3 Uncle Ben’s Rice Products
    $1/4 Uncle Ben’s Rice Products
    $1/4 Uncle Ben’s Rice Products (RP 1/10, x3/6)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Del Monte Tomatoes (14.5 oz) = $1.43
    Final Price: $0.72 each or $1.43 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Pillsbury Purely Simple Cake (15.5-17.5 oz) = $3.29
    (& Cupcake Mix or Brownie or Cookie Mix, or Funfetti Gluten Free Cake & Cupcake Mix)
    Final Price: $1.65 each or $3.29 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Assorted Pepsi Products (6 pk, 16.9 oz) = $4.49
    Final Price: $2.25 each or $4.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Evian Natural Spring Water (6 pk)= $5.99
    Final Price: $3.00 each or $5.99 for both

    cheez-it baked snack crackers edited

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Cheez-It Baked Snack Crackers = $3.55
    (or Snack Mix, Zingz, or Grooves Cracker Chips, 8-12.4 oz)
    Final Price: $1.78 each or $3.55 for both
    Related coupons:
    $1/1 Sunshine Cheez-It (7 oz+)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Hershey’s Classic Bags (10-12 oz) = $4.29
    (Kisses, Miniatures, Hugs, or Hearts; or Reese’s York, Rolo, Heath Bar, or KitKat)
    Final Price: $2.15 each or $4.29 for both
    Related coupons:
    $2/3 Hershey’s Easter Kisses, Reese’s, Miniatures, Eggs, Cadbury, Jolly Rancher, or Whoppers (8 oz+) (SS 2/21, x3/5)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Nabisco Honey Maid Grahams = $4.19
    (or Grahamfuls, Original Grahams, or Go Bites, 7-14.4 oz)
    Final Price: $2.10 each or $4.19 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Emerald Nuts or Cashews (5 or 5.5 oz) = $3.89
    Final Price: $1.95 each or $3.89 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Marie Callender’s Pot Pie (4 pk) = $8.59
    Final Price: $4.30 each or $8.59 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Hot or Lean Pockets = $2.55
    (or Croissant Pockets (9 oz) or Hot Pockets Snack Bites (9.25 oz))
    Final Price: $1.28 each or $2.55 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Boca Veggie Protein Veggie Burgers = $4.19
    (or Crumbles or Patties, 10 or 12 oz; or Essentials (10 oz))
    Final Price: $2.10 each or $4.19 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Edy’s Ice Cream or Frozen Yogurt = $6.29
    (or Frozen Dairy Dessert or Sherbet (1.5 qt) or Frozen Custard (1 qt)
    Final Price: $3.15 each or $6.29 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Sara Lee Pound Cake or Cheesecake = $7.99
    (10.3-30 oz)
    Final Price: $4.00 each or $7.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) WholeFruit Sorbet (1 pt) = $3.49
    Final Price: $1.75 each or $3.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Kraft Shredded Cheese (7 or 8 oz) = $3.99
    (or Chunk)
    Final Price: $2.00 each or $3.99 for both

    Perdue Breaded Chicken Breast Nuggets or Strips (12 oz)

    ► 2 for $6 Perdue Breaded Chicken Breast Nuggets or Strips (12 oz)

    ► 2 for $7 Nathan’s Famous Beef Franks (11-14 oz)

    ► 2 for $5 Oscar Mayer Lunchables (14.1-15.6 oz)

    ► 2 for $5 Hillshire Farm Sausage or Kielbasa (13 or 14 oz)

    ► Buy (2) Johnsonville Italian Sausage (19 oz) @$4.99/ea = $9.98
    Use (1) $1/2 Johnsonville Sausage (SS 1/24, x3/28) = -$1.00
    Final Price: $4.49 each or $8.98 for both

    ► Buy (1) KeVita Sparkling Probiotic Drink = $2.50
    (or Master Brew Kombucha, 15.2 oz)
    Use (1) $1/1 KeVita Bottle = -$1.00
    Final Price: $1.50

    ► 10 for $10 Del Monte Vegetables (11-15.25 oz)

    ► 2 for $5 Assorted Fritos Corn Chips or Cheetos or Lay’s Kettle Cooked Potato Chips (6.5-9.25 oz)

    ► 10 for $10 Totino’s Pizza Rolls (15 ct, 7.5 oz)

    Evol. Meals for 2 (18-20 oz)

    (Deal ends 3/4)
    (Deal from last week)
    ► Buy (1) Evol. Meals for 2 (18-20 oz) = $5.50
    Use (1) $2/1 Evol. Frozen Multi Serve Meal = -$2.00
    Final Price: $3.50 (Reg. $7.49)

    (Deal ends 3/4)
    (Deal from last week)

    ► 3 for $5.00 (Reg. $1.89) Ocean Spray PACt Water (16 oz)

    Personal Care

    arm & hammer toothpaste edited

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Arm & Hammer Toothpaste = $3.25
    (4.3, 4.5, 6, or 6.3 oz)
    Use (2) $0.50/1 Arm & Hammer Toothpaste = -$2.00*
    Final Price: $0.63 each or $1.25 for both
    *after coupon(s) double

    ► Buy (3) Pantene Pro-V Shampoo @$3.83/ea = $11.49
    ► Buy (3) Pantene Pro-V Conditioner @$3.83/ea = $11.49
    (or Styler, or Expert Collection, 1.7-12.6 oz)
    Buy Two Get $2.00 Off = -$6.00
    Use (2) $5/3 Pantene Products (P&G 2/28, x3/12) = -$10.00
    Final Price: $1.16 each or $6.98 for all 6

    ► Buy (1) Playtex Sport Tampons = $7.99
    (or Gentle Glide Tampons Combo w/ Liners or Pads, 32-54 ct)
    ► Buy (1) Playtex Tampons (18 or 20 ct) = $4.49
    Buy Playtex Tampons (32-54 ct) Get Tampons (18-20 ct) Free = -$4.49
    Use (1) $3/1 Playtex Sport Pads/Liners/Combo Pk (SS 2/7, x3/5) = -$3.00
    And use (1) $1/1 Playtex Sport Tampons (14 ct+) = -$1.00
    Final Price: $2.00 each or $3.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) No Nonsense Knee Highs or Pantyhose = $5.55
    (3-10 pair)
    Final Price: $2.78 each or $5.55 for both

    Household

    Lysol All Purpose Trigger Spray Cleaner        Tide Detergent (92-150 oz)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Lysol All Purpose Trigger Spray Cleaner = $3.79
    (or Antibacterial Kitchen or Power & Free, 22 or 32 oz)
    Use (1) $0.50/2 Lysol Triggers = -$1.00*
    (or use $0.50/2 Lysol Products)
    Final Price: $1.40 each or $2.79 for both
    *after coupon(s) double

    ► Buy (1) Tide Detergent (92-150 oz) = $14.95
    $5.00 Off Sale = -$5.00
    Use (1) $1/1 Tide Detergent (37 oz+) = -$1.00
    Final Price: $8.95

    ► Buy (2) Clorox Liquid Bleach (55 or 64 oz) @2 for $4.00
    Use (1) $1/2 Clorox Branded Products = -$1.00
    Final Price: $1.50 each or $3 for both (Reg. $2.59 each)

    Baby

    plum organics organic baby food edited

    ► 10 for $10 Plum Organics Organic Baby Food Stage 2
    (3.5 or 4 oz)

    ► Buy (1) Pampers Wipes (168-216 ct) = $5.99
    Use (1) $0.25/1 Pampers Wipes (56 ct+) = -$0.50*
    Final Price: $5.49
    *after coupon(s) double

    ► Free Enfamil Infant Formula (32 oz) wyb Two Enfamil Infant Formula Powder (19.8-27 oz can)

    Pets

    Milk-Bone Dog Treats Brushing Chews

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Milk-Bone Dog Treats Brushing Chews = $4.89
    (Daily Dental Treats, Advanced Oral Care: Small/Medium, Mini, or Large (5-14 ct))
    Use (2) $1/1 Milk-Bone Brushing Chews (SS 2/21, x4/17) = -$2.00
    And use (2) $1/1 Milk-Bone Brushing Chews Publix coupon = -$2.00
    Final Price: $0.45 each or $0.89 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Meow Mix Dry Cat Food = $4.79
    (or Tender Centers, 3 or 3.15 lb)
    Final Price: $2.40 each or $4.79 for both

    Be the first to comment More Publix Deals

    Money Saving Deals

    More Money Saving Deals

    Free Stuff

    Click here for more Free Stuff

    Coupons

    Click here for more Coupons

    Tips

    Click here for more Tips

    Online Deals

    Click here for more Online Deals
    Connect with us!
    Snapchat YouTube Instagram Facebook Twitter Pinterest
    Back to top