• Publix Weekly Freebies & Deals (1/11-1/17 or 1/12-1/18)

    Sorry, this deal has expired.

    Never miss another deal! Sign up for updates!

    publix-roundup (1)

    Deals started 1/11 or 1/12 for others. Listed below are the best deals for the week of 1/11-1/17 (or 1/12-1/18 for some) at Publix. All prices listed vary by store and region.

    Food

    progresso-soup-edited

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Celentano Pasta (12.5-24 oz) = $3.36
    Use (2) $1/1 Celentano Product (SS 10/16, x1/15) = -$2.00
    Final Price: $0.68 each or $1.36 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Mueller’s Pasta or Pasta Blend (8-16 oz) = $1.85
    Use (1) $0.55/2 Mueller’s Pasta or Noodles (SS 1/8, x2/22) = -$0.55
    Final Price: $0.65 each or $1.30 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Progresso Soup (18-19 oz) = $2.29
    Use (1) $0.50/2 Progresso Products (SS 1/8, x3/4) = -$1.00*
    (coupon doubling WILL vary by store; check with your store’s coupon policy)
    Final Price: $0.65 each or $1.29 for both
    *after coupon(s) double

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Quaker Instant Oatmeal (9.8-15.1 oz) = $3.63
    Use (1) $1/2 Quaker Old Fashioned, Quick, Instant Oatmeal (RP 1/1, x2/11) = -$1.00
    Final Price: $1.32 each or $2.63 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Tombstone Pizza (19.8-22.6 oz) = $5.27
    Use (1) $1/2 Tombstone Pizzas = -$1.00
    Final Price: $2.14 each or $4.27 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Chex Mix Snacks (10.5-15 oz) = $3.65
    (or Chex Mix Popped (7.5-9 oz))
    Use (1) $0.50/2 Chex Mix, Muddy Buddies, or Popped = -$1.00*
    (coupon doubling WILL vary by store; check with your store’s coupon policy)
    Final Price: $1.33 each or $2.65 for both
    *after coupon(s) double
    *Plus, you can earn $0.50 cash back from SavingStar when you buy two bags of Chex Mix, Muddy Buddies, Popped, Xtreme, Bugles Corn Snacks, or Gardetto’s Snack Mix (3.7 oz+) (x1/31)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Fiber One Bars or Brownies (4.1-7.1 oz) = $3.95
    Use (1) $0.50/2 Fiber One Chewy Bars or 90 Calorie Products = -$1.00*
    (coupon doubling WILL vary by store; check with your store’s coupon policy)
    Final Price: $1.48 each or $2.95 for both
    *after coupon(s) double
    *Plus, you can earn $0.50 cash back from SavingStar when you buy two boxes of  Fiber One Chewy Bars, 90 Calories Products, Protein Chewy Bars, Streusel Bars, Cheesecake Bars, Cookies, or Layered Chewy Bars. (x1/31)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Nabisco Premium Saltine Crackers = $2.85
    (or Soup & Oyster Crackers, 9-16 oz)
    Use (1) $0.75/2 Nabisco Cookies or Crackers (SS 12/11, x1/28) = -$0.75
    Final Price: $1.05 each or $2.10 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Atkins Entrees (5.5-9 oz) = $3.99
    Use (2) $1/1 Atkins Frozen Entrees (SS 1/8, x3/31) = -$2.00
    (or use $0.75/1 Atkins Frozen Entrees (SS 1/8, x3/31))
    Final Price: $1 each or $1.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Pepperidge Farm Swirl Bread (14 or 16 oz) = $3.99
    Use (1) $1/2 Pepperidge Farm Swirl Bread (SS 12/11, x1/31) = -$1.00
    Final Price: $1.50 each or $2.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Sea Cuisine Seafood Entrees (7.3-11 oz) = $6.99
    Use (2) $1/1 Sea Cuisine Frozen Product = -$2.00
    Final Price: $2.50 each or $4.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Cooked Perfect Meatballs (20-32 oz) = $7.99
    Use (2) $1.50/1 Cooked Perfect Meatballs (SS 11/20, x2/20) = -$3.00
    Final Price: $2.50 each or $4.99 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Up to $6.49/lb Boneless Chuck Pot Roast Premium USDA Choice Beef

    ► Buy (4) Quaker Rice Pops (3-3.52 oz) @$1.00/ea = $4.00
    Use (1) $1/4 Quaker Popped Rice Crisps (RP 1/8, x3/31) = -$1.00
    Final Price: $0.75 each or $3 for all 4

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Pompeian Imported Olive Oil (16 oz) = $7.95
    Use (2) $0.55/1 Pompeian Extra Virgin Olive Oil = -$1.10
    Final Price: $3.43 each or $6.85 for both

    toaster-strudel-at-publix

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Pillsbury Toaster Strudel Pastries (11.7 oz) = $2.48
    (or Toaster Scrambles (7.2 oz))
    Final Price: $1.24 each or $2.48 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Country Crock Spread (15 oz tub) = $2.65
    (or Twin Pack (7.5 oz))
    Final Price: $1.33 each or $2.65 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Pepperidge Farm Goldfish Snack Crackers = $2.15
    (or Graham Snacks, 6-8 oz))
    Final Price: $1.08 each or $2.15 for both

    Personal Care

    pantene-pro-v-2-00-off-edited

    ► Buy (3) Pantene Pro-V Shampoo (12 or 12.6 oz) @$3.83/ea = $11.49
    ► Buy (3) Pantene Pro-V Conditioner (12 or 12.6 oz) @$3.83/ea = $11.49
    Buy Two Get $2.00 Off Sale = -$6.00
    Use (2) $5/3 Pantene Products (P&G 1/1, x1/14) = -$10.00
    Final Price: $1.16 each or $6.98 for all 6

    ► Buy (2) Herbal Essences Shampoo @$3.19/ea = $6.38
    (or Conditioner, 6.8-10.1 oz)
    Buy Two Get $2.00 Off Sale = -$2.00
    Use (1) $2/2 Herbal Essences Shampoo, Conditioner (RP 1/8, x1/21) = -$2.00
    (or Styling Products)
    (or use $3/3 Herbal Essences Shampoo, Conditioner (RP 1/8, x1/21))
    (or Styling Products)
    Final Price: $1.19 each or $2.38 for both

    Household

    lysol-disinfecting-wipes-35-ct

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Lysol Disinfecting Wipes (35 ct) = $3.09
    (or Bathroom Wipes)
    Use (2) $0.50/1 Lysol Disinfecting Wipes (SS 1/1, x2/8) = -$2.00*
    (coupon doubling WILL vary by store; check with your store’s coupon policy)
    Final Price: $0.55 each or $1.09 for both
    *after coupon(s) double

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Lysol Bathroom Cleaner (28 or 32 oz) = $4.29
    Use (2) $0.50/1 Lysol All Purpose Cleaner/Bathroom Cleaner (SS 1/1, x2/8) = -$2.00
    (coupon doubling WILL vary by store; check with your store’s coupon policy)
    Final Price: $2.15 each or $4.29 for both
    *after coupon(s) double

    ► Buy (2) Hefty Slider Bags (10-20 ct) @2 for $3.00
    (Freezer or Storage: Quart or Gallon Size)
    Use (1) $1/2 Hefty Slider Bags (12 ct+) = -$1.00
    (or use $1/2 Hefty Slider Bags (RP 1/1, x2/28))
    Final Price: $1 each or $2 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Lysol Disinfectant Spray (15 or 19 oz) = $7.59
    Use (2) $1/1 Lysol Disinfectant Spray (SS 1/1, x2/8) = -$2.00
    (or Disinfectant Max Cover Mist)
    Final Price: $2.80 each or $5.59 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Snapware Food Container = $6.99
    (or Total Solutions Glass Containers (2, 4, or 6 cups), or Airtight Containers (10.8-18.5 cups)

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Candle-lite Candle (18 oz jar) = $7.29
    Final Price: $3.65 each or $7.29 for both

    Baby

    huggies-diapers-edited

    ► Buy (1) Huggies Diapers (14-38 count) @2 for $17 = $8.50
    Use (1) $2/1 Huggies Diapers = -$2.00
    (or use $2/1 Huggies Diapers (SS 1/8, x2/4))
    And use (1) $1.50/1 Huggies Diapers Publix coupon = -$1.50
    (Pull-Ups, Goodnites Youth Pants or Bed Mats (x1/13); Health & Beauty Flyer)
    Final Price: $5 (as low as $0.13 per diaper)

    ► 8 for $10 Gerber 2nd Foods Organic Baby Food (3.5 oz)

    Pets

    milk-bone-brushing-chews-dog-treats-5-5-6-9-oz

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Milk Bone Brushing Chews Dog Treats (5.5-6.9 oz) = $4.89
    Use (2) $1/1 Milk Bone Treats (RP 1/8, x2/28) = -$2.00
    And use (2) $1/1 Milk Bone Brushing Chews Publix coupon = -$2.00
    Final Price: $0.45 each or $0.89 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Purina ONE Smartblend Adult Dog Food = $8.49
    (or True Instinct, 3-4 lb)
    Use (2) $3/1 Purina ONE Dry Dog Food = -$6.00
    (must register to receive coupon)
    Final Price: $1.25 each or $2.49 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Meow Mix Dry Cat Food = $4.25
    (or Tender Centers or Bistro Recipes, 3 or 3.15 lb)
    Final Price: $2.13 each or $4.25 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Cesar Classics Canine Cuisine Trays (4 pk, 14 oz) = $2.89
    Final Price: $1.45 each or $2.89 for both

    Health & Medicine

    flintstones-vitamins-26-200-ct

    ► Buy (2) Flintstones Vitamins (26-200 ct) @$6.99/ea = $13.98
    Buy Two Get $5.00 Off Sale = -$5.00
    Use (2) $3/1 Flintstones Vitamins (SS 1/1, x1/15) = -$6.00
    And use (1) $4/2 One A Day Vitamins, Flintstones Publix coupon = -$4.00
    (One A Day TruNatal, One A Day TruBiotics, or Citracal; Health & Beauty Flyer, x1/13)
    Final Price: Free + $1.02 Moneymaker

    ► Buy (2) One A Day Vitamins (26-200 ct) @$8.99/ea = $17.98
    Buy Two Get $5.00 Off Sale = -$5.00
    Use (2) $4/1 One A Day Product (SS 1/1, x1/15) = -$8.00
    And use (1) $4/2 One A Day Vitamins, Flintstones Publix coupon = -$4.00
    (One A Day TruNatal, One A Day TruBiotics, or Citracal; Health & Beauty Flyer, x1/13)
    Final Price: $0.49 each or $0.98 for both

    (Buy One Get One Free)
    ► Buy (2) Premier Protein Shake (4 ct, 11 oz) = $6.99
    Use (2) $3/1 Premier Protein Shake (SS 1/8, x4/1) = -$6.00
    Final Price: $0.50 each or $0.99 for both

    Be the first to comment More Publix Deals

    Money Saving Deals

    More Money Saving Deals

    Free Stuff

    Click here for more Free Stuff

    Coupons

    Click here for more Coupons

    Tips

    Click here for more Tips

    Online Deals

    Click here for more Online Deals
    Connect with us!
    Snapchat YouTube Instagram Facebook Twitter Pinterest
    Back to top